Inovacija u nastavi informatike

Datum objave: 16.11.2016

U sklopu ovogodišnje akcije Sat kodiranja realizovati će se edukacije za nastavnike/ce i profesore/ice informatike na temu „Inovacije u nastavi informatike: Inovativna nastava uz korištenje besplatnih alata za škole“. Edukacija će se realizovati uz podršku Švicarske ambasade u Bosni i Hercegovini.



Edukacija će se održati u sljedećim gradovima:

  • Banja Luka– 15.11.2016. u prostorijama Inovativnog centra Banja Luka, Dr. Mladena Stojanovića 4
  • Tuzla – 18.11.2016. godine u prostorijama IPI Akademije, Kulina bana 2
  • Mostar– 22.11.2016. godine u prostorijama poslovnog centra SPARK, Blajburških žrtava b.b.

Edukator: Adin Begić,  nastavnik informatike sa preko 8 godina iskustva rada sa učenicima u osnovnim i srednjim školama, Microsoft inovativni nastavnik za 2016-2017 godinu.

PROGRAM EDUKACIJE

Edukacija će se realizovati u 5 cjelina:

  • Sat kodiranja u školama – priprema i učešće
  • Slobodni softveri u nastavi
  • Pregled mogućnosti Office365 for education
  • Pokretanje besplatnog bloga i video kanala, Korištenje apleta u nastavi (fizika, hemija - java simulacija), Online programiranje sa bilo kojeg mjesta uz pomoć web browsera
  • Prikaz mogućnosti edukativne društvene mreže, kreiranje online testova za učenike, Društvene mreže, Mreže za edukatore (razmjena iskustva)

Obzirom da živimo u vremenu kad se informacijske tehnologije ubrzano razvijaju novi načini edukacije zamjenjuju tradicionalne. Sa razvojem informatičko – komunikacijskih tehnologija javljaju se i nove potrebe društva, samim tim i obrazovanja.

Vodeća profesija 21. stoljeća se nalazi u oblastima informaciono-komunikacionih nauka, a svjedoci smo da nastavni planovi i programi u osnovnim i srednjim školama često ne prate savremene tehnologije, savremene metode rada, kao i sam pristup učenju informatike. Standardni (printani) udžbenici postaju neadekvatni zbog njihovog sadržaja i verzija softvera koje se u njima i spominju, pa zbog toga imamo i nezainteresovanost učenika za kompjuterskim naukama. Upravljanje promjenama u obrazovanju zahtjeva posebno stručno usavršavanje nastavnika i profesora što će omogućiti razmjenu iskustava, metoda i načina rada, kao i pripremu i korištenje digitalnih materijala sa aktuelnim sadržajima iz IT svijeta. Moderna nastava podstiče učenike na aktivno učešće u realizaciji planiranog nastavnog gradiva (istraživanje, učenje na daljinu, rad na projektima, timski rad, virtuelne škole) i druge aktivnosti koje povećavaju aktivnosti učenika i samo napredovanje shodno njegovim sposobnostima i prethodnom znanju.

Učenje ne treba završiti u školskom kabinetu informatike, potrebno je sadržaje učiniti zanimljivim i dostupnim u bilo koje vrijeme, na bilo kojem mjestu i samim tim pripremati učenike za dalju edukaciju i tržište rada.

Kome je namijenjena edukacija? 

Edukacija je namijenjena učiteljima razredne i predmetne nastave zainteresovanim za primjenu informatike u nastavi, te nastavnicima i profesorima informatike u osnovnim i srednjim školama.

Cilj edukacije: Učesnici edukacije će se upoznati sa inovativnim metodama podučavanja gradiva informatike u nastavi, te će im biti predstavljena dosadašnja iskustva i besplatni alati za unapređenje nastave informatike (online alati, kao i rješenja za bolju produktivnost). Također će biti predstavljane i mogućnosti alata za online testove, video kanal, web bazirano programiranje, kako kreirati svoj blog i dijeliti nastavne materijale sa učenicima i kolegama.

Smještaj i putni troškovi do mjesta održavanja edukacije: Organizator snosi troškove smještaja i prevoza za učesnike koji nisu iz gradova u kojima se odvija edukacija.*

Način prijave: Svi zainteresovani potrebno je da popune online aplikacionu formu: http://bit.ly/2ePsxFY.

Rok prijave: Prijave se primaju do 2 dana prije termina održavanja edukacije do 14h.

Odabir učesnika: Prednost pri odabiru učesnika se daje ranije prispjelim prijavama.

Učesnici će dobiti certifikat o pohađanoj edukaciji.

*Fond predviđen za prevoz i smještaj je ograničen, te organizator neće biti u mogućnosti svim učesnicima snositi troškove nego samo određenom broju.

U prostorijama SMART Resursnog centra, 9. novembra u Sarajevu, održana je edukacija za nastavnike/profesore informatike na temu „Inovacije u nastavi informatike: Inovativna nastava uz korištenje besplatnih alata za škole“.

Učesnici/ce edukacije upoznali su se sa inovativnim metodama podučavanja informatike u nastavi. Predstavljeni su im i besplatni alati koji će im olakšati rad i poboljšati saradnju sa učenicima. Učesnicima su predstavljeni alati kao što su "Office 365 for education", slobodni softveri u nastavi, mogućnosti koje nudi distance learning, kao i načini na koje se mogu koristiti elektronske učionice.

Učesnici/ce su istakli da je sadržaj bio interesantan i primjenjiv u nastavi.

"Edukacija je bila veoma dobra, predavač nam je prenio odlična i korisna rješenja za animiranje učenika, i rješenja koja će mi olakšati izvođenje nastave sada kada skoro sva djeca koriste računare" - Arijana Čengić, JU Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža.

"Edukacija je bila osmišljena na veoma kreativan i zanimljiv način. Posebno mi se svidjelo to što je edukacija bila interaktivna i povezana sa korištenjem u praksi" - Melisa Bektić, OŠ „Aleksa Šantić“.

"Prezadovoljna sam edukacijom, predavač je bio vrlo kompetentan, stručan i zanimljiv, a sadržaj je bio koristan. Usvojila sam mnoge korisne savjete koje ću praktično primijeniti" - Indira Hukić-Smajić,  OŠ „Hamza Humo“ Zenica.

Projekti